Pe valul tău!

LA MOMENT, CÂND AM PRIMIT TIMPUL CU MAXIM SOKOLOV, A FOST CÂȘTIGĂTORUL Absolut al CONCURSULUI PEPSI FLOW BOARDING CONCURSUL 2009 (LOCUL I), 2009 ȘI UNIVERSITATEA DE SUSPENSIUNE DE SUSPENSIE (2009). Încă de la ultima publicație, multe s-au întâmplat în biografia sportivă a lui Maxim.

RETRAT DE PRESĂ

Max Sokolov, rus, s-a născut la Moscova la 8 august 1997.

Locuiește cu părinții săi în Dubai încă de la sfârșitul anului 1997.
Studiază la The English College Dubai, în clasa a VIII-a.

Pasiuni: snowboarding, snowboarding, skateboarding, tenis, fotbal, înot, trambulină.

Dependențe muzicale: hard rock.
Film preferat: The Simpsons.
Jocul preferat: Guitar Hero pe PS 3.

După ce a câștigat Concursul Pepsi Flowboarding din 2009, pentru care compatriotul nostru de 12 ani a fost apoi premiat cu premiul principal - o călătorie în Africa de Sud pentru a participa la competiții la Wave House Durban, Max a devenit o persoană populară în faimosul parc acvatic Emirat Wild Wadi Dubai. După o victorie atât de strălucitoare, tânărul sportiv a obținut primii săi sponsori: O'Neill, o companie de îmbrăcăminte și accesorii sportive și parcul acvatic Wild Wadi Dubai.

Știința câștigării

În aprilie 2010, Max a luat parte la competiții majore de la Durban, unde a primit un premiu pentru cel mai mare salt Big Air de la compania Red Bull. Unicitatea Wave House Durban este că există două valuri acolo: dreapta și stânga. Prin urmare, sportivii din această țară sunt adevărați universali. Experiența de schi a lui Max din Durban s-a dovedit a fi de neprețuit - este vorba de cunoștințe noi cu cele mai bune plutitoare din lume și multe impresii noi.

În vara acestui an, Maxim Sokolov a luat parte la US Flow Tour 2010, unde a concurat între juniori. A fost participant la 4 etape ale competițiilor desfășurate în diferite orașe ale Statelor Unite. Max a performat cu mult succes, ocupând primele două locuri, precum și locul doi și al treilea. În plus, Maxim Sokolov a evoluat în competiții pentru adulți la Flowbarel (valul stâng) la Wave House San Diego. După aceea, el a fost invitat să participe la un program de spectacole organizat la Expocenter din Toronto. Acolo, Max și-a demonstrat abilitățile alături de cei mai buni sportivi americani și, de asemenea, a învățat cum să facă trucuri noi, dintre care unul dintre cele mai dificile este flipul din spate cu o piruetă.

Acasă în Dubai!

Experiența dobândită în SUA în urma participării la cele mai mari competiții l-a ajutat pe Max să câștige competiția Pepsi Flowboarding 2010 la Wild Wadi Dubai, care a avut loc la începutul lunii octombrie 2010. Aceste competiții au dezvăluit nu numai campioana din Emiratele Arabe Unite, dar s-au calificat și pentru participarea echipei Emiratelor Arabe Unite la IFC - The International Flow Championships 2010 din Singapore. Prin urmare, campionatul din acest an din Wild Wadi Dubai s-a desfășurat conform unei scheme mai complexe, iar în funcție de rezultatele sale a fost compusă o echipă națională formată din 4 persoane, care a inclus Maxim. Într-adevăr, anul acesta Max Sokolov a câștigat campionatul de la Wild Wadi Dubai, în plus, necondiționat, la toate categoriile: Stand Up și Bodyboard. Dar dacă pe placa „în picioare” era un favorit clar, atunci pe tabloul „mincinos” era concurență ridicată. Totuși, Maxim nu a salvat înainte de dificultăți și a decis pur și simplu să-și testeze forța în această categorie, dar s-a dovedit că a câștigat.

De la stânga

Rezultatele anului trecut pot fi numite mai mult decât impresionante. Maxim a participat la Cupa Mondială, care a avut loc între 28 și 31 octombrie 2010 la Wave House Singapore, ca parte a echipei naționale a Emiratelor Unite, Dubai. Pentru prima dată, echipa creată nu a ratat țara pe care o reprezenta și a ocolit echipa din Chile în protocolul final, care a avut o experiență vastă în astfel de competiții. Desigur, nou-veniții cu greu vor reuși să câștige Cupa Mondială imediat, dar au făcut din echipa UAE unul dintre cei cinci lideri. Conform rezultatelor Campionatului Mondial de Înrădăcinare de la Singapore, americanii au câștigat, sud-africanii au ocupat locul doi, echipa Wild Card, formată din trei americani și olandezi, a ocupat locul trei, echipa din Singapore s-a dovedit a patra, iar echipa UAE a venit pe locul cinci, lăsând a șasea sportivi din Chile locul.

Având în vedere specificul competiției și faptul că toate echipele care participă la Cupa Mondială se antrenează pe valul stâng, iar echipa din Emiratele Arabe Unite este pe dreapta, nimeni nu se aștepta la astfel de rezultate. Cu siguranță, mulți s-au gândit că băieții din Emirates au obținut ultimul loc. Participanții echipei naționale Emirate au fost incredibil de dificili - în doar câteva zile de antrenament a fost necesar să se schimbe stilul de schi în sens opus. Dar, datorită faptului că echipa a inclus doi angajați ai parcului acvatic Wild Wadi din Africa de Sud și Maxim Sokolov, care s-au antrenat pe valul stâng în SUA, Emiratele au reușit să ajungă înaintea unei echipe puternice din Chile. Rămâne să-l felicităm pe Maxim Sokolov pentru aceste victorii și să-i dorim noi valuri, noi realizări și noi țări!

Stai la curent, Max! Vă vom monitoriza progresul.

Urmărește videoclipul: Dă-ți vălul la o parte - Remix - Krishna & Rukmini - Guță și invitații săi - Etno Tv - 2004 (Mai 2024).